Skórzana kurtka

Skórzana kurtka – 3 porady przy jej wyborze. Część 2.

Skórzana kurtka to przede wszystkim właściwy dobór skóry. Rodzaj materiału ma kluczowe znaczenie przy wyborze kurtki z wielu powodów. Skóra wpływa przede wszystkim na komfort i wygląd kurtki.  Długowieczność i wytrzymałość są również określane przez rodzaj materiału, dlatego należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Skórzana kurtka – rodzaje materiału

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę że skóra na kurtkę to nie zawsze skóra z bydlęca. Jest wiele rodzajów skór różniących się np wagą czy licem. Są skóry sztywne i grube a ich zastosowanie jest typowo praktyczne. Dobrym przykładem jest kurtka motocyklowa która zapewnia ochronę podczas jazdy. Skóra końska i bawola to podobny rodzaj materiału. Z drugiej strony mamy skórę cielęcą która jest zdecydowanie bardziej miękka. Jej elastyczność i giętkość sprawia że jest mniej wytrzymała ale dużo lżejsza. W dłuższej perspektywie kurtki cielęce to naprawdę dobry i uniwersalny wybór.
Skóra owcza to materiał nie tak wytrzymały jak inne, ale zdecydowanie lżejszy. Znamy ją przede wszystkim jako wykończenie kołnierzy w kurtkach typu Aviator. Z kolei skóra jagnięca będąc najlżejszą i najdelikatniejszą ze wszystkich, jest używana przez wiele luksusowych i modnych marek.
Ostatnią możliwością jest skóra świńska będąca również dobrym wyborem, ponieważ jest giętka i miękka. Jej drobna faktura sprawia, że ​​wydaje się gładsza niż większość innych materiałów. Należy jednak pamiętać, aby unikać marnej jakości świńskiej skóry, ponieważ wygląda ona wyjątkowo tanio.

Kiedy będziesz wybierał swoją wymarzoną zwróć uwagę z jakiej skóry jest zrobiona. Pamiętaj że lżejsze skóry są znacznie mniej trwałe i podatne na rozdarcie. Jeśli planujesz nosić skórzaną kurtkę podczas jazdy motocyklem na autostradzie, twoim wyborem powinna być kurtka wykonana z wytrzymałej skóry.

 

Skórzana kurtka

 

Skórzana kurtka – garbowanie

Kolejnym problemem jest garbowanie skóry. Obecnie stosuje się dwie metody, naturalną i syntetyczną, choć oczywiście istnieje wiele innych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Garbowanie chromowe

W tym procesie używa się siarczanu chromu. Jest to bardzo szybka metoda obróbki skóry. W wyniku tego procesu wytwarzana jest miękka i jednolitej barwy skóra. Garbowanie chromowe sprawia również że materiał jest odporny na na warunki atmosferyczne. Wszystko jednak odbywa się kosztem środowiska dla którego ta metoda jest zgubna a uzyskana w ten sposób skora ma sztuczny wygląd. Przykładem skóry garbowanej chromowo jest skóra typu Nappa.

Garbowanie roślinne

To z kolei metoda naturalna. Zdecydowana większość drogich, markowych kurtek wytwarzanych jest tą metodom. Garbowanie roślinne to bardzo stary sposób obróbki skóry który wykorzystuje materiał roślinny i drewno. Jest procesem wolniejszym i dlatego kurtki z tego rodzaju skóry są droższe. Poza tym ta metoda jest bardziej przyjazna dla naszego środowiska. Uzyskane zabarwienie z kolei ma głęboki kolor i dobrze kryje zadrapania. Ten proces ma jednak wadę. Skóra wyprawiona w ten sposób ma tendencję do odbarwiania lub plamienia po zmoczeniu, dlatego stosuje się rożnego rodzaju impregnaty które częściowo chronią ją przed wilgociom.

 

Zakup dobrej jakości kurtki do spora inwestycja dlatego z pewnością chciałbyś aby wytrzymała długo w dobrym stanie. Z tego powodu warto zwrócić uwagę również na wykończenie. Przyjrzyj się zamkom i klamrą, bo choć można je wymienić to jednak jest to uciążliwe i kosztowne. Przed dokonaniem zakupu sprawdź, czy zapięcia wzbudzają Twoje zaufanie. Powinieneś również sprawdzić jakość podszewki. Cienka i licha wskazuje, że skóra jest najprawdopodobniej marna i tania. Jeśli podszewka się zerwie, bardzo trudno będzie ją wymienić. Sprawdź szwy wewnątrz i na zewnątrz. Szwy na dobrej jakości kurtce są zarówno gęste, jak i równomierne.

Zapraszam do zapoznania się z częścią 1 artykułu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł opracowany na podstawie tekstu ze strony: independencebrothers.com
Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz